Decoinspiracje Dodatki Dlaczego warto mieć w domu paprotkę?

Dlaczego warto mieć w domu paprotkę?
Ciężko jest sobie wyobrazić mieszkanie bez kwiatów doniczkowych. Tworzą one swoisty klimat, oczyszczają powietrze i pozwalają się zrelaksować. Wśród popularnych gatunków roślin doniczkowych znajduje się paproć. Nie jest to wymagająca roślina, a więc idealnie nadaje się dla początkujących osób. Jakie warunki należy zapewnić paprotce? 

Paproć do domu – mało wymagająca roślina o pięknych liściach

Paprotka – https://kwiatydonice.pl/paprocie jest zapewne znana wszystkim. To roślina, która rośnie w lasach, a także jest uprawiana w domach od wielu lat. Istnieją różne gatunki i odmiany, ale wszystkie one mają wspólne cechy. Paprocie słyną z pięknych, zielonych liści, które mogą mieć różne kształty i tekstury, zależnie od gatunku. Większość z nich ma skomplikowany wzór liści, złożony z licznych segmentów. Są one często wachlarzowato rozłożone wzdłuż łodygi paproci. Niektóre rośliny mają delikatne, zwisające łodygi, podczas gdy inne sztywne i wyprostowane. Zwykle pokryte są łuskami lub włoskami. Są to rośliny wieloletnie, które rosną z kłącza. Mają zdolność do rozwoju nowych pędów i odnawiania się po okresach spoczynku. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do kwietnika lub warunków panujących w danym pomieszczeniu.

Paproć – roślina, która oczyszcza powietrze

Wiele roślin doniczkowych oczyszcza powietrze. W tym także paprotka. Ma ona zdolność do usuwania szkodliwych substancji, dzięki czemu jakość powietrza znacząco się poprawia. To szczególnie ważne dla osób, które mają alergie lub astmę. Oprócz zdolności absorbujących paproć zwiększa też wilgoć w mieszkaniu. Szczególnie jest to istotne w okresie grzewczym, gdy powietrze robi się suche, a to utrudnia zasypianie i normalne funkcjonowanie. Paprocie są dość łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych umiejętności. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, aby rosły przez wiele lat zdrowo. Niektóre gatunki mogą być toksyczne dla zwierząt domowych. Warto zatem przed zakupem upewnić się, czy konkretna odmiana jest bezpieczna dla pupila. Patrzenie na kwiaty uspokaja i pozwala się zrelaksować. Z tego względu warto mieć paprotkę nie tylko w salonie, ale też w gabinecie lub na biurku w pracy. 

W jakich warunkach rośnie paproć?

Paprotka nie jest wymagająca, ale należy ją regularnie podlewać. Ważne jest też stanowisko. Paprocie preferują rozproszone światło. Nie powinny stać przy oknie ani grzejniku. Te rośliny najlepiej rosną w wilgotnym środowisku, a zatem można zraszać liście od czasu do czasu. Dobrym rozwiązaniem jest też ustawienie donicy na podstawce, która ma kamienie lub żwirek. Nie trzeba kupować specjalnego podłoża do paprotek. Ważniejsze jest to, by w doniczce był odpowiedni drenaż. Te rośliny nie lubią gwałtownych zmian temperatury. Nie ma konieczności stosowania nawozów. Jeśli jednak ktoś chce wspomóc wzrost, to można wybrać uniwersalny preparat przeznaczony dla roślin doniczkowych. Najlepiej stosować go w okresie wiosenno-letnim raz na miesiąc. Jeśli ktoś tego nie zrobi, to oczywiście nic się nie stanie. Paproć jest mało wymagająca i rośnie przez wiele lat.

Related Post