Dekoracja gabinetu nie powinna być zbyt wyrazista. Chodzi raczej o podkreślenie charakteru pomieszczenia, niż jego zmianę. Można wykorzystać do tego obrazy, których zaletą jest również mała ilość zajmowanego miejsca.
Obraz w gabinecie
Typ obrazu, jaki może zawisnąć na jednej ze ścian gabinetu, zależy od dominującego stylu. Do niektórych pomieszczeń będą pasowały głównie obrazy klasyczne, ale w wielu wiesza się nowoczesne – na przykład abstrakcje. Niektórzy uważają, że zbyt skomplikowany obraz do gabinetu może rozpraszać przy pracy, dlatego też decydują się raczej na proste formy geometryczne lub ewentualnie martwą naturę. Pejzaże lub sceny rodzajowe mogą zachęcać do wgłębiania się w szczegóły, co nie okazuje się korzystne podczas zajmowania się czymś innym. Portrety nie bywają obecnie praktykowane z wyjątkiem gabinetów w instytucjach imienia konkretnego patrona – wtedy jak najbardziej ma to zastosowanie.
Optymalny rozmiar obrazu
Na ścianach spotyka się różnej wielkości obrazy, dlatego decydując się na taką ozdobę można wybierać wśród większych lub mniejszych – zależy od upodobań i miejsca. Mając wolną ścianę, w wielu przypadkach lepiej jest umieścić tam jeden większy, ale gustowny obraz, a nie kilka mniejszych. Przeładowanie gabinetu obrazami mija się z celem i zapewnia inny efekt od oczekiwanego. Można wybrać dekoracje o różnych rozmiarach i umieścić je w konsekwentny sposób. Nie warto przesadzać z grubością ramy – grube, masywne i ozdobne pasują co najwyżej do obrazów klasycznych, ale też nie zawsze.