Decoinspiracje Oświetlenie Lampy ścienne i sufitowe – jak prawidłowo oświetlić przedpokój?

Lampy ścienne i sufitowe – jak prawidłowo oświetlić przedpokój?
Oświetlenie przedpokoju jest niezmiernie ważne. Trzeba pamiętać, że w korytarzu ubieramy się i rozbieramy i jednocześnie dokonujemy ostatnich poprawek w swoim wyglądzie. Lampy muszą być dobrane tak, by hol był jasny i jednocześnie przytulny. Jak wybrać żyrandole i lampy ścienne do przedpokoju?

Żyrandol – jak wybrać?

Wybierając lampy wiszące do korytarza koniecznie trzeba dostosować ich wielkość do metrażu przedpokoju. Duży i elegancki żyrandol będzie przytłaczający w mieszkaniu, które ma 2,5 metra wysokości.

W mieszkaniach w bloku, gdzie przedpokoje często są wąskie oraz długie nie sprawdzą się duże lampy wiszące. Lepiej będą wyglądały lampy, które przylegają do sufitu i jednocześnie mają podłużny kształt. Sprawdzi się również oświetlenie szynowe, dzięki któremu można doświetlić każdy kawałek przestrzeni.

Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie plafonów, z których można ułożyć kompozycję, która będzie jedyna w swoim rodzaju. Kilka plafonów powieszonych obok siebie będzie dawało odpowiednia ilość światła i jednocześnie będzie ciekawie wyglądało.

Wybierając oświetlenie górne warto zadbać, by istniała możliwość ustawienia natężenia światła. Dzięki temu można ustawić duże i jaskrawe światło lub delikatne i subtelne w zależności od potrzeby.

A co na ścianę?

Oświetlenie górne w przedpokoju nie jest wystarczające. Należy zadbać, by na korytarzu znalazły się również kinkiety. Wybierając lampy ścienne należy pamiętać, że powinny one dawać jasne światło, które dobrze doświetli przedpokój, ale warto również zadbać, by dawały delikatne światło, które można zostawić wieczorem, by hol był subtelnie rozjaśniony.

Lampy ścienne warto umieścić symetrycznie po obu stronach lustra. Najlepiej, by lampy znajdowały się na wysokości 1,5 -1,7 metra, czyli na wysokości oczu. Dzięki temu światło będzie jasne i nie będzie rzucało cieni.

W większym holu, w którym można ustawić konsole warto również wykorzystać lampy ścienne. Kinkiety można powiesić tuż nad konsolą, na której można ustawić wazon z kwiatami, galerię rodzinnych zdjęć, czy ozdobną misę, do której będziemy wrzucać klucze.

Wybierając lampy ścienne koniecznie trzeba dostosować je do stylu, który pasuje do wnętrza. W przedpokoju w stylu scandi świetnie będą wyglądały lampy drewniane. Do korytarza industrialnego warto wybrać lampy ścienne metalowe. Oczywiście czarne lub miedziane. W przedpokoju glamour sprawdzą się kinkiety z tekstylnymi abażurami. Najlepiej wyglądają w kolorze czarnym, złotym lub srebrnym. Warto wybrać modele bogato zdobione. Styl glamour lubi przepych.

Related Post