Decoinspiracje Oświetlenie Lampy podłogowe w domowej przestrzeni

Lampy podłogowe w domowej przestrzeni
Lampy podłogowe to część aranżacji oświetlenia, jaką stosuje się w domach. Ich największym atutem jest mobilność. Sprawdzają się w salonie, sypialni czy gabinecie. Pełnią kilka funkcji, pierwszą z nich jest oczywiście funkcja praktyczna, użytkowa, doświetlają przestrzeń, gdy pozostałe źródła światła emitują go za mało. Drugą z funkcji jest dekoracja przestrzeni światłem. Estetyczne znaczenie świecenia punktowego, o ograniczonym zakresie, jest nie do przecenienia. Nie tylko pięknie rozlewa się na podłodze, ale uwypukla dokładnie tę część pomieszczenia, na którą pragnie się zwrócić uwagę wchodzących.

Lampy podłogowe kreują estetykę pomieszczenia

Rola lampy podłogowej w domu ulega w ostatnich latach znaczącemu przeobrażeniu. Od dziesiątków lat lampa podłogowa wykorzystywana jest w aranżacji przestrzeni do wykreowania miejsca w salonie czy gabinecie, z góry przeznaczonego do odpoczynku i czytania. Zwykle przestrzeń ta w każdym domu składa się z tych samych elementów: miękkiego, wygodnego fotela, najlepiej z podnóżkiem, małego stolika do odstawienia filiżanki i oczywiście lampy podłogowej o regulowanym źródle światła, tak by padało ono dokładnie na trzymaną w ręku książkę. Taki zbiór elementów najczęściej wypełniał jeden z rogów pokoju, tak by siedząc w fotelu miało się jednocześnie przegląd wszystkiego, co mogło dziać się w pomieszczeniu.

Wygodny fotel ze stojącą lampą podłogową z czasem uzupełniono o odbiornik radiowy stojący w zasięgu manipulowania gałkami, ale już w czasach telewizorów na ścianie od „kącika czytelniczego” wymaga się lekkiego rozświetlenia pomieszczenia, tak by złagodzić nim kontrast światła emitowanego przez odbiornik telewizyjny. Delikatna smuga światła podawanego przez lampę podłogową tworzy intymny nastrój w pokoju, idealny do rozmowy i zwierzeń.

Lampy podłogowe jak dzieło sztuki

Ostatnie kilka lat diametralnie zmieniło design stojącym lamp podłogowych. Od klasycznego abażuru pionowej lampy do przestrzennego źródła światła. Lampy w wielu aranżacjach salonu stały się dominującym elementem przestrzeni. To na nich skupia się wzrok, one tworzą centrum, nawet wtedy, gdy stoją w jednym z rogów pomieszczenia. Zachwycają nie tylko idealnym, ciepłym światłem, ale swoją nietuzinkową formą. Dostępne na rynku projekty spowodowały, że jeszcze większą wagę przykłada się do wyboru tego elementu. A bardzo często projektowanie pokoju zaczyna się wręcz od lampy, by to do niej dopasować resztę. Lampy podłogowe zmieniły postrzeganie użytkowości bocznego światła, wykreowały jego nową funkcję.

Related Post