Decoinspiracje Wystrój Monstera w doniczce – jak o nią dbać?

Monstera w doniczce – jak o nią dbać?kwiat monstera

Choć monstera jest znana nie tylko z atrakcyjnego wyglądu, ale i z nieskomplikowanej pielęgnacji, nie każdy radzi sobie tak samo dobrze z opieką nad nią. Warto więc zadać sobie kilka pytań dotyczących tego, jak się o nią troszczyć.

Monstera – w poszukiwaniu idealnego stanowiska

Chociaż mamy do czynienia z rośliną odporną na różne warunki klimatyczne, warto pamiętać o tym, że nie przepada ona za bezpośrednim nasłonecznieniem. Może stać na okiennym parapecie, jeśli jednak okna wychodzą na południe lub zachód, najlepszą opcją będzie odsunięcie jej od nich na odległość sięgającą nawet trzech metrów. Zbyt silne słońce nie zniszczy jej natychmiast. Może jednak doprowadzić do przypalenia liści dającego o sobie znać w postaci żółtych plam z dziurkami.

Warto pamiętać też o tym, że mamy do czynienia z rośliną, która nie przepada za upałami. Monstera https://kwiatydonice.pl/pl/c/Monstery-filodendrony/31 najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, co również przemawia za trzymaniu jej w pewnym oddaleniu od okien, zwłaszcza w miesiącach letnich. Jest też dość wrażliwa na przeciągi, umieszczanie jej tuż przy oknie, które jest regularnie uchylane, nie będzie więc najlepszym pomysłem.

Jak dbać o monsterę?

monstera dziurawa

Tym, co sprawia monsterze dużą przyjemność, jest wysoka wilgotność powietrza. Jej regularne zraszanie jest więc najważniejszym z zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewanie jej raz dziennie nie ma sensu, warto jednak powtarzać tę czynność przynajmniej raz w tygodniu. Problem może pojawić się zimą, gdy powietrze w wielu mieszkaniach staje się bardziej suche. Jeśli nie stosuje się nawilżaczy powietrza, najlepszym rozwiązaniem okaże się odsunięcie doniczki od kaloryfera, Dobrze jest też pamiętać o tym, że przelanie monstery jest nie mniej groźne niż zapomnienie o jej podlewaniu. O tym, że roślina ma zbyt dużo wody sygnalizują jej żółknące i brunatniejące liście.

Related Post