Decoinspiracje Wnętrza Obrazy styl prowansalski to inspiracje dla malarzy

Obrazy styl prowansalski to inspiracje dla malarzy
Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się w jaki sposób powstały najwybitniejsze obrazy mistrzów pędzla? Jak się dowiadujemy z historii sztuki, wielu z nich czerpało inspirację z widoków Prowansji.

Zupełnie niesamowite światło i kolory

Światło pełni ogromną rolę w malarstwie. Rozświetlenie podnosi przejrzystość kadru także na zdjęciach. W Prowansji dzięki korzystnemu klimatowi oraz przejrzystemu powietrzu, którego zanieczyszczenie wynosi 0 (zero!) – światło może kształtować percepcję. Obrazy styl prowansalski są świadectwem spostrzegania świata za pomocą łagodnego światła słonecznego. W podobny sposób widzieli to artyści. Warto zajrzeć do katalogu dzieł Vincenta van Gogha czy Paula Cezanne’a, by przy wnikliwym przypatrzeniu się odnaleźć echa prowansalskich krajobrazów.

Dom w Prowansji

Jednym z najciekawszych płócien wspomnianego Cezanne’a jest „Dom w Prowansji” ukończony w 1886 roku. Widzimy na nim, lecz nie tylko tam połączenie pastelowych barw, łagodnych struktur skalnych oraz budownictwa w starym stylu, które tak chętnie chcielibyśmy widzieć u nas. Oczywiście nie możemy przenieść go do nas, lecz wykorzystując obrazy z prowansalskimi motywami możemy odtworzyć nieco tego klimatu we własnym otoczeniu. Zatem nie dom w Prowansji, a dom w stylu prowansalskim będzie przewodnią nicią naszych preferencji artystycznych i gustu.

Natchnienie artystów, inspiracja poetów – kraina w południowo-wschodniej Francji jest bez wątpienia magicznym miejscem na ziemi. Przy pomocy sztuk wizualnych możemy witać ją w swoim salonie.

Related Post